Dopłaty do zaniżonych odszkodowań

Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych można zaliczyć nadmierną prędkość czy niedostosowanie jej do warunków jazdy panujących na drodze. Według statystyk policyjnych dotyczących wypadków tylko w ubiegłym roku doszło do ponad 30 tys. wypadków drogowych i aż 455,5 tys. kolizji. Niestety wypłaty odszkodowań dotyczące szkód w pojazdach są przez ubezpieczycieli zaniżane równie często jak te dotyczące obrażeń ciała czy śmierci poszkodowanego. Twój samochód został uszkodzony w wypadku? Nie wiesz czy ubezpieczyciel nie zaniżył należnej Ci kwoty? Dowiedz się jak otrzymać dopłatę do odszkodowania.

Na czym polegają dopłaty do odszkodowań?

W zależności od tego czy na skutek wypadku ubezpieczyciel stwierdził powstanie szkody częściowej lub całkowitej wysokość odszkodowania może zostać zaniżona na kilka różnych sposobów.

W przypadku szkody częściowej może to być:

 • zaniżona stawka roboczogodziny,

 • zastosowanie zamienników

 • amortyzacja na częściach zamiennych

Z kolei jeśli w samochodzie stwierdzona została szkoda całkowita niedopłata może wynikać z:

 • zaniżonej wartości pojazdu przed wypadkiem,

 • zawyżonej wartości wraku

 • błędnego zakwalifikowana szkody jako całkowitej;

Jeżeli podejrzewasz, że ubezpieczyciel zaniżył wartość należnego Ci odszkodowania możesz rozważyć skorzystanie z dopłaty do odszkodowań. Pod tym pojęciem kryje się umowa przelewu (cesji) wierzytelności i choć nazwa wydaje się być skomplikowana to sama usługa polega na sprzedaży szkody, za co poszkodowany otrzymuje określoną sumę pieniędzy.


Dopłaty do odszkodowań – korzyści dla poszkodowanego

Skorzystanie z cesji wierzytelności to dla właściciela samochodu możliwość sprawnego i szybkiego otrzymania dodatkowych pieniędzy – bez konieczności oczekiwania na decyzję ubezpieczyciela. Poszkodowany może otrzymać wypłatę

w ciągu zaledwie kilku dni.


Natomiast podmiot, który odkupił szkodę przejmuje roszczenia względem ubezpieczyciela, oznacza to, że to na niego spada obowiązek dalszych kontaktów z zakładem ubezpieczeń. Wyegzekwowanie wypłaty dodatkowych środków trwać kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet rok. Ponadto czasem zdarza się, że

w ogóle nie otrzymuje dopłaty.


Z punktu widzenia poszkodowanego istotne jest nie tylko to, że jeśli zdecyduje się na cesje otrzymuje dopłatę do odszkodowania, ale również to, że nie musi odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela, a gdyby to okazało się nieskuteczne kierować sprawy do sądów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Sprzedaż wierzytelności dotyczy każdego składnika odszkodowania. Są to koszty:

 • naprawy,

 • wynajęcia auta zastępczego,

 • holowania,

 • parkingu,

 • utrata wartości rynkowej,

 • utracony dochód.

Od sprzedaży może podlegać tylko zarówno jedna część odszkodowania, jak

i wszystkie wymienione. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego zapisu w umowie lub podpisanie stosownego aneksu. Dopłaty do odszkodowań to usługa zyskująca co raz większą popularność wśród właścicieli samochodów. Przyczyniła się do tego między innymi możliwość otrzymania szybkiej wypłaty środków bez konieczności odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela – spada to odkupującego szkodę. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy sprawdzą czy wysokość odszkodowania nie została zaniżona i zaproponuję dopłatę.


autor: Magdalena Rok - Konopa

Adwokat

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie