Święta i Sylwester 2020 na drogach

Policja potwierdziła dane dotyczące wypadków samochodowych w okresie świątecznym. Między wigilią a 27 grudnia na polskich drogach doszło do 122 wypadków. Zginęło w nich łącznie 33 osoby.

Święta i Sylwester 2020 na drogach

Porównanie z rokiem ubiegłym


Najwięcej wypadków wydarzyło się w Wigilię. Było ich łącznie 41. W całym okresie świątecznym policja odnotowała ich 122. W wypadkach zginęły 33 osoby, a 136 zostało rannych. Policja zatrzymała także 604 pijanych kierowców. Porównując te dane z 2019 r. wynika, że rok wcześniej na polskich drogach zginęło mniej osób. W 2019 roku w dniach od 24 do 27 grudnia w wypadkach drogowych zginęło 29 osób, ale aż 316 zostało rannych. Policja przekazała też, że w tych dniach doszło do 253 wypadków. Jak widać w święta 2020 r. mimo znacznie mniejszej liczby wypadków, dużo więcej z nich było zdarzeniami o najtragiczniejszych skutkach.


Nieoczekiwanie jednak prezentują się dane dotyczące nietrzeźwych kierowców. W święta 2020 zatrzymano 604 kierujących pod wpływem alkoholu. Rok wcześniej, niewiele więcej, bo 656. Przy mniejszym ruchu spowodowanym obostrzeniami, spodziewany był większy spadek zatrzymań nietrzeźwych kierowców.


Kontrole w Sylwestra


W sylwestra do północy zostało odnotowanych 50 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 68 zostało rannych. 158 kierowców prowadziło pojazdy w stanie nietrzeźwości. Policjanci przeprowadzili w całym kraju 18 tysięcy interwencji.


Pomagamy osobom poszkodowanym


Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem kryją się ludzkie dramaty. Szczególnie dotyczy to osób po stracie, które nie są w stanie same poradzić sobie z tęsknotą i cierpieniem. Razem z Fundacją Votum wpieramy osoby, które doświadczyły straty osoby bliskiej w wypadku drogowym.


Dla tych osób stworzyliśmy Poradnik Przerwane Więzi. Znajdują się w nim niezbędne informacje dotyczące:

  • wsparcia psychologicznego,

  • sposobów na radzenie sobie z poczuciem straty i żałobą,

  • niezbędnych formalności, jakich należy dopilnować po stracie członka rodziny.

Poradnik dostępny jest do pobrania tutaj.


autor: Małgorzata Kwiecińska

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie