Utrata wartości handlowej pojazdu – co warto wiedzieć?

O utracie wartości handlowej można mówić w przypadku samochodów, które uległy uszkodzeniu podczas kolizji lub wypadku drogowego. Nawet po przeprowadzeniu naprawy może okazać się, że jeżeli w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż auta będzie ono wyceniane niżej niż gdyby było bezkolizyjne. Wielu poszkodowanych nie ma świadomości, że w takiej sytuacji może otrzymać dodatkowe pieniądze. Czy odszkodowanie z ubezpieczenie OC sprawcy wypadku dotyczy tylko naprawy auta? W jaki sposób można otrzymać odszkodowanie w związku z utratą wartości handlowej pojazdu?

Naprawa auta z OC sprawcy

W sytuacji, gdy na skutek wypadku doszło do szkody w pojeździe właściciel samochodu może otrzymać odszkodowanie nie tylko w związku z naprawą samochodu o czym wielu poszkodowanych nie wie. Zwrot kosztów holowania czy najmu auta zastępczego to tylko część z nich. Można do nich zaliczyć również odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.

Nie trzeba być ekspertem, aby zdawać sobie sprawę z tego, że łatwiej jest sprzedać pojazd bezwypadkowy. Dlatego cena samochodu po wypadku zazwyczaj jest nieco niższa, co ma zachęcić potencjalnych kupców. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji, gdy to nie my jesteśmy sprawcami wypadku możemy otrzymać dodatkowe środki

z OC sprawcy w związku z utratą wartości handlowej pojazdu.
Utrata wartości handlowej pojazdu a OC sprawcy

Poszkodowany ma prawo do pełnej kompensacji szkody. Oznacza to, że jeżeli na skutek kolizji lub wypadku wartość samochodu zmalała to wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy powinno obejmować nie tylko koszty naprawy, ale także utratę wartości handlowej.

Odszkodowanie za utraconą wartość handlową pojazdu odpowiada różnicy między wartością pojazdu przed szkodą, a wartością pojazdu naprawionego po szkodzie. Świadczenie to przysługuje niezależnie od tego, czy poszkodowany chce sprzedać samochód, czy też nie. Jest roszczeniem niezależnym od wniosku o pokrycie kosztów naprawy przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku.


Warto jednak wiedzieć, że nie jest to świadczenie wypłacane automatycznie, aby otrzymać dodatkowe odszkodowanie w związku z utratą wartości handlowej samochodu powinno zostać spełnionych kilka warunków:

  • ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w związku z naprawą samochodu;

  • była to pierwsza szkoda w aucie;

  • ubezpieczyciel stwierdził powstanie szkody częściowej;

  • od zdarzenia nie minęło więcej niż 3 lata;

  • samochód w dniu wypadku miał mniej niż 6 lat.

Likwidacja szkód związanych z utratą wartości handlowej pojazdu wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto powierzyć swoją sprawę ekspertom, którzy znają sposób postępowania ubezpieczycieli oraz specyfikę rynku motoryzacyjnego. Dzięki czemu szybko i skutecznie przeprowadzą poszkodowanego przez procedurę odszkodowawczą.


autor: Magdalena Rok - Konopa

Adwokat

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie